Proč čerstvé těstoviny?

Naše představy o stravování předků jsou mlhavé. Ulovený jelen se rožní a smečka hladových psů čeká na zbytky večeře feudálního pána. Tyto představy jsou mylné. Hostina u Lukula, řeckého boháče, je dodnes synonymem přepychu a kulinářských zázraků starověku. Také těstoviny byly součástí naší historie starověku. Sušily se na jihu Itálie a při arabské invazi na Sicílii dostaly první podobu makaronu.


Jídlo uvařené z těstovin má mnoho barevných a chuťových variací. Nevylučuje možnost kombinací podle fantazie, nálady a podle obsahu lednice. Těstoviny se dají vařit, péct, dusit. Mohou se podávat s masem, sýry, zeleninou. Chutnají studené, teplé, sladké a slané. Jsou skvělé do zeleninových
salátů a plněné tvarohem jsou chutným moučníkem. Těstoviny mohou být slavnostním jídlem, nebo, pokapané dobrým panenským olivovým olejem a posypané strouhaným kvalitním parmazánem, lehkou večeří. Jsou tedy všestrannou potravinou.

Díky chladicím technologiím a potřebě úspory času při vaření se v minulém století začaly vyrábět čerstvé těstoviny. Čas strávený v kuchyni při přípravě jídla z čerstvých těstovin se zkracuje na pouhých několik minut.
Předtím, než se těstovina změní v suchou těstovinu v podobě jantaru, je těstovina čerstvá a má vlastnosti, které sušením ztrácí. Čerstvá těstovina neobsahuje žádné konzervační látky ani umělá ochucovadla. Její trvanlivost není prodloužena dusíkatým plynem, je chlazena při teplotě, která je nejvýše +4C.
Díky vysoké poréznosti nasákne čerstvá těstovina více chuť ostatních surovin a omáčky; ušetříte tedy na ingrediencích a čase a navíc získáte daleko chutnější jídlo. Uvaříte si vždy jen tolik, kolik sníte, a jídlo bude vždy čerstvé.

Při vaření al dente - na skus se neplýtvá elektrickou energií a díky tomu, že se vaří kratší dobu než sušená těstovina, má čerstvá těstovina menší glykemický index (45-55); proto se těstovina hodí i při redukční dietě. Mnoho lidí se mylně domnívá, že těstovina je kalorická, ale u čerstvé těstoviny je opak pravdou. Je nutné dát si pozor na kalorickou hodnotu omáčky a ingrediencí. „Výhodu těstovin je to, že obsahují velké množství cenné vlákniny. Tělo totiž tuto látku tráví pomalu a těstoviny nás zasytí na delší dobu.“

Žlutá barva mouky z tvrdé pšenice Triticumdurum neboli semolinové mouky lahodí oku a harmonizuje s představou čerstvého produktu. Na zázraku vytvořeném rukama šikovného kuchaře se podílí i vaječná vůně, žlutost semolinové mouky a lahodná křupavost dvou minut, po které čerstvou těstovinu vaříme. Je tedy estetická a povyšuje těstovinu na hlavní chod i při slavnostní příležitosti.

Pokud máte zdravotní problémy, příjemně překvapí nízký obsah kuchyňské soli a možnost její regulace. Nejen diabetici uvítají vysokou nutriční hodnotu v malé porci uvařených čerstvých těstovin.

Z výše uvedených důvodů se čerstvé těstoviny zařadily do moderní kuchyně a jejich oblíbenost u nás stoupá. Dnešní mladá rodina nechce věnovat nakupování potravin a přípravě domácího jídla mnoho času. Chce jíst zdravě a moderně. Je tedy na těstovině, aby nahradila tradiční české kynuté knedlíky.

Dobrá těstovina je jako malé kouzlo. Překvapí, zaujme, a protože triky jsou jednoduché, přijdete brzy jak na to....
Kvalitní čerstvé těstoviny mohou být českou potravinou třetího tisíciletí.

Pavla Stine

Citace zdroj: http://www.vyziva-pro-fitness.cz/rs/zajimavosti/jak-chutne-zhubnout-s-testovinam/

Těstoviny Pasta Fidli

CHCETE VĚDĚT, CO NOVÉHO NABÍZÍME?
Zadejte email, na který můžeme informace pravidelně zasílat.


 

PŘEHLED SORTIMENTU A CENÍK

ceník pro spotřebitele